Sosyal Medya

GÜNCEL

Koronavirüs Eminönü esnafını da vurdu

Eminönü'nde çoğunlukla Çin menşeli ürünlerin satıldığı Tahtakale'de, Çin'den mal gelmemesi ve müşterilerin Çin'den gelen ürünlere temkinli yaklaşması nedeniyle satışlar düştü.

Çin'de ortaya çıkan koronavirüs salgını, bütün dünyada insanların sağlığını etkilediği kadar ticareti de vurdu.

Bu durumdan Eminönü esnafını da etkiledi. Tahtakale’de bulunan Çin mallarının satıldığı dükkanların esnafı, her zaman gelen müşterilerin bile gelmediğini söylüyor.

Elektronik eşya ve cep telefonu aksesuarı satanlar ise mal gelmediğini ve stokları kullandıklarını belirtiyor.

"ÇİN PAZARI DİYE İŞLERDE BİR DÜŞÜŞ VAR”
Hediyelik eşya toptancısı Ergin Baykuş, "Satışlarda genel olarak düşüş var. Araplar haricinde alışveriş yapan yok. İthalatta etkisi olacaktır ama Türkiye’de herhangi bir etkisi olacağını sanmıyorum. İthalat sürecinde sorun olacaktır. Sonuçta Çin’de 2 aylık gibi bir süre var tatil bugün mal yapmış olsanız Türkiye’ye gelmesi 4-5 ay aşağı yukarı.” dedi.

Hediyelik eşya dükkanı sahibi Murat Başar da “Satışlarımız şu an bir var, bir yok. Sanki burası Çin pazarı diye işlerde bir düşüş gözüküyor. Sürekli gelen müşteriler bile gelmiyor. Esnaflar kendi aramızda etkilediğini düşünüyoruz.” dedi.

"İNSANLAR TEMKİNLİ YAKLAŞIYOR"
Telefon aksesuarları dükkanı olan Ahmet Deniz ise “Koronavirüs muhakkak etkileyecek. Çünkü insanlar biraz temkinli yaklaşıyor. Satışlarda sıkıntı yok ama şu an yurt dışında mal da sıkıntılı, gelmiyor.” şeklinde konuştu.

KAYNAK : DHA

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.